SERVICII MEDICALE OFERITE LA SPITALUL ORASENESC HUEDIN

1. IN REGIM AMBULATOR

- Medicina interna  - consultatii, tratamente, EKG, terapie aerosoli, oscilometrie, peak-flaumetrie, pulsoximetrie, ecografie, consiliere dieta, determinare glicemie in regim urgenta, acordare de sfaturi medicale.

- Pediatrie - consultatii, tratamente, terapie aerosoli, peak-flaumetrie, ecografie.

- Ginecologie - consultatii obstetricale si ginecologice, tratamente, testare Babes Papanicolau, testare HPV, colposcopie, ecografie, investigatii pentru sterilitate, montare sterilet, sfat contraceptive, electrocauterizari.

- Chirurgie - consultatii, tratamente, pansamente, suturi plagi, incizii, electrocauterizari, puctii - infiltratii.

- Ortopedie - consultatii, tratamente,reduceri si imobilizari.

- ORL - consultatii, tratamente, lavaj auricular, audiometrie, mica chirurgie.

- Dermatologie - consultatii, tratamente, electrocauterizari.

- Oftalmologie - consultatii, tratamente adulti si copii, acuitate vizuala, examen biomicroscopic pol anterior ocular, fund de ochi, tensiune intraoculara, extractie corpi straini corneeni si conjunctivali, spalaturi si sondaje cai lacrimale, test Schirmer, screening - complicatii oculare in boli genetice (diabet zaharat, HTA, etc).

- Diabet si boli de nutritie - consultatii, tratamente, consiliere dieta.

- Neurologie - consultatii, tratamente, indicatii tintite pentru tomografie, RMN.

- Psihiatrie - consultatii, tratamente, terapie sportive.

- Cardiologie - consultatii, tratamente, EKG, oscilometrie, test de efort, monitorizare Holter, pulsoximetrie, consilierea pentru profilaxia primara si secundara a bolilor cardiovasculare.

- Endocrinologie - consultatii, tratamente, ecografie tiroidiana, evaluarea si tratamentul disfunctiilor sexuale si a infertilitatii.

- Pneumoftiziologie - consultatii, tratamente, supraveghere activa in focar, anchete epidemiologice, spirometrie.

- Planning familial - consultatii, consiliere.

- Balneologie - consultatii, tratamente, infiltratii, osteodensitometrii cu programare.

2.  IN REGIM SPITALIZARE DE ZI PE SECTII SI CAMERA DE GARDA

Medicina interna

Pediatrie

Ginecologie

Chirurgie si traumatologie

3. IN REGIM SPITALIZARE CONTINUA PE SECTII SI COMPARTIMENTE

Medicina interna

Pediatrie

Chirurgie

Ortopedie, traumatologie

Obstetrica ginecologie

Neonatologie

ATI

Psihiatrie acuti

4. SPITALIZARE DE LUNGA DURATA

Psihiatrie cronici

5. LABORATOARE

Radiologie si imagistica medicala - radiografii/radioscopii/ bariu passaj/ ecografii

Laboratorul de balneofizioterapie - masaj, fizioterapie, kinetoterapie

Laboratorul de analize medicale - analize imunologice, biochimice,   bacteriologice, hematologice, hormonale

6. CAMERA DE GARDA SI PRIMIRI URGENTE - conultatii si tratamente pentru URGENTE MEDICO CHIRURGICALE 24 de ore din 24.

7. BLOC OPERATOR SI SALA DE NASTERI

Interventii chirurgicale clasice